INTERREG

INFORMÁCIE O PROJEKTE INTERREG SR – ČR 2014 – 2020, SCINET 304011D204

NÁZOV PROJEKTU

Zvyšovanie exaktných, prírodovedných a technických kompetencií študentov stredných a vysokých škôl na slovensko- českom pomedzí

PARTNERI PROJEKTU

 Vedúci partner: Gymnázium Púchov

 Hlavný cezhraničný partner:  Slezská univerzita v Opavě

 Partneri projektu: Gymnázium Valašské Klobouky, Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci

Finančná podpora

 Projekt SCINET je realizovaný za finančnej podpory Európskeho fondu regionálneho rozvoja

Spolufinancovanie zo zdroja EÚ: 384 016,85 EUR

CIEĽ PROJEKTU

 304010001 – 1.1 Zvýšenie relevantnosti obsahu vzdelávania pre potreby trhu práce s cieľom zlepšenia uplatniteľnosti na trhu práce.

OBLASŤ INTERVENCIE

 118 – Zvyšovanie významu systémov vzdelávania a odbornej prípravy z hľadiska pracovného trhu, uľahčovanie prechodu od vzdelávania k zamestnaniu a zlepšovanie systémov odborného vzdelávania a prípravy a ich kvality, a to aj prostredníctvom mechanizmov na predvídanie zručností, úpravu učebných plánov a vytváranie a rozvoj systémov vzdelávania na pracovisku vrátane systémov duálneho vzdelávania a učňovského vzdelávania.

POPIS PROJEKTU

Projekt je zameraný na kvalitatívnu inováciu vzdelávacieho procesu na SŠ v cezhraničnom regióne v oblasti exaktných, prírodovedných, informatických a technických vied. Táto oblasť vzdelávania je zásadná pre uplatnenie absolventov na odborovo špecifickom trhu práce v priemyslovej sfére. Projekt ďalej vytvára unikátnu heterogénnu vzdelávaciu infraštruktúru, ktorá ťaží z cezhraničnej synergie dvoch SŠ, výskumne orientovaného VŠ pracoviska a odbornej prírodovednej inštitúcie. Projekt rozvíja odbornú pripravenosť učiteľov stredných škôl, ktorých konfrontuje s aktuálnymi a relevantnými trendmi v oblasti prírodných a technických vied. Študenti stredných škôl budú mať možnosť zapojiť sa aj do vedeckých a vývojových projektov a získať nezanedbateľné výhody i na medzinárodnom trhu práce.

Vďaka zamýšľanému prepojeniu regionálne blízkych pedagogických inštitúcií, vzdelávacích, vedeckých a odborných pracovísk, vytvoríme sieť dlhodobo spolupracujúcich organizácií s prípravou mládeže na uplatnenie v oblastiach technologických domén budúcnosti, ako sú nanotechnológie, robotika, environmentalistika, aplikovaná fyzika a multimédiá.

VÝSLEDKY PROJEKTU

Projekt vytvoril novú heterogénnu cezhraničnú vzdelávaciu infraštruktúru, zahrňujúcu SŠ, VŠ a odborné prírodovedné pracovisko. Projekt umožnil naviazať cezhraničné kontakty medzi SŠ a VŠ študentmi, SŠ pedagógmi a akademickými pracovníkmi, ako aj medzi vedeckými a odbornými pracovníkmi z obidvoch strán hranice.

Projekt se zameral na skvalitnenie vzdelávacieho procesu a zlepšenie dostupnosti špičkového vzdelávania v cezhraničnom regióne.

Synergia odlišných inštitúcií bola relevantnou výhodou pri plnení cieľov a zámerov projektu.

Informácie o programe INTERREG SR – ČR nájdete na stránke:

http://www.sk-cz.eu

OBDOBÍ UDRŽITELNOSTI

Společné pozorování žáků a učitelů Gymnázia Púchov a Gymnázia Valašské klobouky na Hvězdárně Vsetín, leden 2023

Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě si klade za cíl dlouhodobě rozvíjet spolupráci se středními školami a podporovat zájem mladých lidí o vědecké obory, zejména fyziku a astrofyziku.

V rámci této spolupráce nabízíme studentům středních škol širokou škálu aktivit, které jim umožňují prozkoumat svět vědy, zapojit se do praktických projektů a připravit se na budoucí kariéru ve vědeckých oborech.

Fyzikální ústav SLU má díky této spolupráci možnost přitahovat talentované studenty, kteří mají ambice pokračovat ve studiu astrofyziky a dalších přírodních věd na vysoké škole, čímž se mimo jiné posiluje propojení akademického prostředí a středního školství v příhraničním regionu.

Aktivity pro studenty středních škol a jejich pedagogy:

  • Fyzikální pohotovost je unikátní služba poskytovaná Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě. Tato služba je určena pro studenty středních škol, kteří potřebují pomoc s chápáním učiva nebo se připravují na maturitu. Je to skvělá příležitost pro studenty, kteří chtějí zlepšit své znalosti a dovednosti ve fyzice. 
    https://www.slu.cz/phys/cz/udalost/3/444
  • Thank God it’s Astrophysical Friday! jsou pravidelné akce pořádané 2x ročně Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě. Tyto akce jsou určeny pro studenty středních škol a širokou veřejnost, kteří mají zájem o fyziku a příbuzné obory.
    Kalendář / Fyzikální ústav v Opavě
  • International Masterclasses – jedná se o možnost zapojení středoškoláků do analýzy dat z Observatoře Pierra Augera v Argentině, která vystupuje jako spolupořadatel a je nejrozsáhlejší pozemní laboratoří na světě, která zachycuje kosmické záření. https://indico.slu.cz/event/29/
  • Astrofyzikální olympiáda je skvělá příležitost pro studenty středních škol, kteří se zajímají o astronomii a astrofyziku. Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě pravidelně pořádá různé kategorie této soutěže.
    Kalendář / Fyzikální ústav v Opavě
  • Noc vědců – jedná se o celorepublikovou akci, které se účastní i Slezská univerzita v Opavě.
    https://www.nocvedcu.cz/mesto/opava
  • Astronomické pozorování noční oblohy na pozorovací terase Observatoře WHOO Fyzikálního ústavu v Opavě
    https://whoo.slu.cz
  • Speciální přednášky a semináře:
    Kalendář / Fyzikální ústav v Opavě
  • UNISFÉRA – jedná se o jedinečný audiovizuální projekt Slezské univerzity v Opavě, který kombinuje vědu, vzdělání a zábavu. Nachází se na půdě Fyzikálního ústavu a nabízí různé programy a aktivity pro školní skupiny i veřejnost. Pro školní skupiny jsou k dispozici speciální programy, které zahrnují projekce a vzdělávací aktivity. Tyto programy jsou navrženy tak, aby studentům pomohly lépe porozumět světu kolem nás.
    https://unisfera.slu.cz/
  • Den otevřených dveří: studenti mohou navštívit Ústav, setkat se s profesory a studenty a dozvědět se více o studijních programech a výzkumných projektech.
    Kalendář / Fyzikální ústav v Opavě